Výzkumný ústav včelařský s.r.o

Pokusný včelín Pekařov

78823 Jindřichov na Moravě, tel.739 594 728, beepek@seznam.cz

 

O pracovišti · Metodiky · Otázky a odpovědi · Fotogalerie · Matky · Analýza křídel

Metodiky

úlová soustava
práce se včelstvy
chov matek
boj s varroázou
  • Počátkem devadesátých let byly vysloužilé moravské Univerzály nahrazeny tachovským nástavkovým úlem.  Bohužel, tento úl v podmínkách Pekařova příliš nevyhovoval zejména pro značnou mezeru mezi nástavky a nutností podávat na zimu značné množství zásob ( 21-24 kg cukru). Silná včelstva totiž vytvořila zimní hrozen ve spodním nástavku, na podzim a v zimě spotřebovala zásoby v dosahu. V dlouhotrvající zimě se část včelstev nepřesunula přes mezeru mezi nástavky za zásobami v horním nástavku a uhynula. Dost mi vadila nutnost celou sezónu používat mateřskou mřížku. Také jsem v tomto období měl velké problémy se zády při zvedání těžkých medníkových nástavků a začal jsem tedy provoz budovat na nové úlové soustavě s půdorysem tachovského nástavku.  Kombinace vysokého a nízkého nástavku se včelí mezerou mezi nástavky umožnila menší dávky zimního krmení (12 - 15 kg cukru) a výrazně napomohla při omezení zimních ztrát na minimum. Časem metodou pokusu a omylu vykrystalizovala jednoduchá metodika práce se včelstvy, která vyhovuje i ve větším provozu. Požadavkem byla především pravidelná obnova díla, která v kombinovaném systému není snadná. K tomuto účelu je využívána styrodurová přepážka vkládaná na jaře. Jako nezbytné se ukázalo značení horních louček vkládaných mezistěn barvou matek aktuálního roku, stejně tak polonástavků barevným rýsováčkem.  Díky tomu lze s přehledem v průběhu tří let obměnit dílo v plodišti i polonástavcích. Stejně tak lze pravidelně dezinfikovat úlové součásti (dno, nástavek,polonástavky). Dezinfekce spočívá ve vyškrábání, omytí roztokem SAVA s hydroxidem sodným (1l Sava, 0,5 kg louhu v 10l vody) a následném opálení silným plynovým hořákem. Netvrdím, že je tato metodika i úlová soustava nejlepší a jediná možná, ale mým požadavkům v daných podmínkách maximálně vyhovuje.
  • Chov matek je základem úspěchu. Mé včelařské výsledky se začaly zlepšovat, jakmile jsem pravidelně ročně vyměnil alespoň 75 procent matek. Starší matky ponechávám pouze ve špičkových plemenných včelstvech. Práce se včelstvy s mladými matkami je totiž mnohem pohodlnější. Jednoleté matky jsou v průměru výkonnější než matky starší a jejich sklon k propuknutí rojové nálady je zřetelně menší. Snižuje se tak počet slabých zimujících včelstev. Většinu matek měním po zakrmení, kdy je to nejjistější a nejméně pracné.
  • Prevence proti nákazám bakteriálními chorobami plodu a boj s varroázou jsou podstatnou součástí metodiky. Samozřejmým základem je pravidelná obnova díla a desinfekce úlu. Součástí šlechtitelského programu pak je selekce na zvýšený čistící pud, který je testován známým jehlovým testem. Jako plemenná včelstva jsou vybírána ta, která do 24 hodin alespoň z 95% vyčistí testovací plochu. Předpokladem úspěšného boje s varroázou je vhodně zvolená metoda ošetření použitá na větším územním celku, protože včelaři svou činností (nebo nečinností) zdravotní stav včelstev v okolí významně ovlivňují.


 


Tady se nacházíte: Hlavní stránka-Metodiky

Předchozí téma: O pracovišti Následující téma: Otázky a odpovědi

Témata: úlová soustava práce se včelstvy chov matek boj s varroázou