Výzkumný ústav včelařský s.r.o

Pokusný včelín Pekařov

78823 Jindřichov na Moravě, tel.739 594 728, beepek@seznam.cz

 

O pracovišti · Metodiky · Otázky a odpovědi · Fotogalerie · Matky · Analýza křídel

Metodiky

úlová soustava
práce se včelstvy
chov matek
boj s varroázou
  • první dvě dávky krmení (konec července- 6 kg) podávám s polonástavky nad plodištěm, aby nedošlo k zalití plodiště roztokem a omezení matky v kladení. Uspořádání nástavků se také osvědčilo v případě pozdní  medovicové snůšky, kdy je nektar ukládán především do polonástavků. Z plodiště odebírám krajní nejstarší plást a ponechávám mezeru na fumigaci. Pak zpravidla následuje čtrnáctidenní pauza v krmení.

  • před dalším krmením přemístím plodiště nad polonástavky a vložím gabonové pásky nebo formidol. Do konce srpna doplním zásoby na 12-15 kg. Po dokrmení začínám s výměnami matek. V tuto dobu lze značené matky velmi snadno nalézt. Klícku (starou plechovou natáčku na vlasy) s mladou matkou utěsním medocukrovým těstem a plátkem mezistěny, do které udělám hřebíčkem otvor. Přijetí matek je prakticky stoprocentní.

  • brzy po jarním proletu při jarní prohlídce vložím do plodiště styrodurovou přepážku, za kterou přesunu krajní (nejstarší) plást. Pokud jsou v tomto plástu zásoby, zlehka je poškrábu odvíčkovací vidličkou, aby je včely přenesly.

  • v průběhu květu jívy nebo mléčného javoru vyjmu přepážku a jako druhý a osmý plást vložím mezistěny příp. trubčí plást. V plodišti zůstává poslední tříletý plást, který podle potřeby ponechám jako krycí a později využiji jako zásobní pro oddělky, nebo jej přesunu více do středu k zakladení pro pozdější využití do oddělků nebo plodových včelstev. Zároveň přemístím první polonástavek na pozici medníku.

  • první větší snůšku (ovocné stromy, javor klen) využívám k vložení polonástavku s mezistěnami, který umisťuji pod plodiště (mezistěny zde fungují jako zvýšený podmet a jsou zpravidla mnohem lépe vystavěny než nad plodištěm, kde je včely rychle zanáší medem a prostavují můstky mezi plásty. Takto postavené mezistěny se pak snadno trhají a bortí). Ve středu polonástavku je trubčí plást, který často naláká matku k zakladení mezistěn. Druhý polonástavek přesouvám do pozice medníku. Poslední tmavý plodištní plást zužitkovávám do oddělku nebo plodového včelstva a vkládám třetí mezistěnu. Nově postavené plásty jsou ve středu nástavku. Toto období je vhodné pro vložení závěsného formidolu do prvního polonástavku nad plodem plodištěm.

  • při déletrvající snůšce vkládám pod plné polonástavky další polonástavek ze skladu. V letech s pravidelnou snůškou lze tímto způsobem docela úspěšně včelařit i bez mateří mřížky. Při delším ochlazení nebo snůškové pauze však silná včelstva rychle spotřebují med v prvním polonástavku a matka jej ochotně zaklade. Stejně jako každou volnou trubčí buňku. Pod vytočené polonástavky již vkládám mřížku. Počátkem června postavený nástavek mezistěn (M) přemístím nad plodiště a nezakladené mezistěny přesunu do středu k zakladení. Do konce července vytočím poslední med a včelstvům ponechám pouze dva polonástavky s jednoletým dílem a čerstvě postavenými mezistěnami

 


 


Tady se nacházíte: Hlavní stránka-Metodiky-práce se včelstvy

Předchozí téma: úlová soustava Následující téma: chov matek