Výzkumný ústav včelařský s.r.o

Pokusný včelín Pekařov

78823 Jindřichov na Moravě, tel.739 594 728, beepek@seznam.cz

 

O pracovišti · Metodiky · Otázky a odpovědi · Fotogalerie · Matky · Analýza křídel

Metodiky

úlová soustava
práce se včelstvy
chov matek
boj s varroázou
  • vzhledem k nadmořské výšce začínám s chovem matek kolem 15.5, trubčí rámky vkládám do včelstev počátkem května. Dřívější chov je zpravidla doprovázen značnými ztrátami matečníků při líhnutí a matek při oplozování.
  • k zajištění dostatečného množství vhodného plodu k přelarvení plemennou matku na den omezuji do rámkového izolátoru s čerstvě postavenou mezistěnou

  • buňky lze před přelarvením nožem strhnout na základ, aby bylo podebrání larvičky párátkem snazší. Přelarvuji do předem "očichaných" plastových misek na kapku vlažné vody.

  • přelarvené lišty vkládám do připraveného startéru. Ten je tvořen medníkovým polonástavkem bez plodu, posíleném o dostatek včel z plodiště. Polonástavek na den pokládám na rám se sítem bez možnosti výletu včel. Silný startér bez problému přijme a celý den velmi dobře živí asi 50 matečníků.

 

  • Nastartované matečníky vkládám do chovných včelstev, ve kterých jsou pouze do zavíčkování. Pak je umisťuji na dochování do termostatu.

  • chovné oplodňáčky plním mladými včelami z "plodových včelstev" . Ta vytvořím 14 dní předem soustředěním rámků se zavíčkovaným plodem do dvounástavkových bezmatečných včelstev. Během 14 dní se v těchto včelstvech vylíhne značné množství mladých včel vhodných k péči o matky.


 


Tady se nacházíte: Hlavní stránka-Metodiky-chov matek

Předchozí téma: práce se včelstvy Následující téma: boj s varroázou